Egy korábbi a cikkünkben már írtunk arról, mi is az a lazúrfesték, mi a különbség a vékony- és a vastaglazúr között, és hogy miért jó tavasszal frissítő festést végezni. Fontos azonban arról is szót ejtenünk, hogy a lazúrozásnak vannak gyengepontjai, amelyekre ha nem figyelünk oda, nem a kívánt eredményt kapjuk.
1. Időjárási körülmények - száradás
A lazúrozást mindig megfelelő időjárásban végezd! Ha túl magas a páratartalom, vagy eső fenyeget, a lazúr nem szárad megfelelően, ami hibás tapadást és foltos felületet eredményezhet. Ideális esetben 10-25°C közötti hőmérsékleten, száraz időben érdemes dolgozni.
Száraz időben végezzünk lazúrozást, hogy a festék megfelelően száradjon! (Forrás: Google)
2. Előkészítés - jobb tapadás
A fa felületének tisztítása és csiszolása kulcsfontosságú lépés a lazúrozás előtt. Ha poros, koszos vagy zsíros felületre viszed fel a lazúrt, az nem tapad megfelelően, és egyenetlen, foltos végeredményt kapsz. Mindig alaposan tisztítsd meg és szükség esetén csiszold át a felületet a jobb tapadás érdekében!
Mindig alaposan tisztítsuk meg a felültetet, mielőtt festeni kezdenénk! (Forrás: Google)
3. Helyes felhordási technika - ecset, mértékletesség, szálirány
Ha már kiválasztottuk a megfelelő lazúrt, a helyes felhordási technika is kulcsfontosságú. A puha, rövid sörtéjű ecset a legjobb választás, mivel egyenletesen oszlatja el az anyagot a felületen. Fontos, hogy az ecsetet ne mártsuk túl mélyen a lazúrba – ha túl sok anyagot veszünk fel, a fa ott, ahol először érintkezik vele, több lazúrt szívhat magába, ami foltosodáshoz vezethet. Érdemes mindig mértékletesen adagolni a lazúrt, és szálirányban dolgozni, hogy kiemeljük a fa természetes erezetét. Ezzel a technikával nemcsak esztétikusabb, de tartósabb is lesz a végeredmény.
Puha, rövid sörtéjű ecset a legjobb választás az egyenletes felhordáshoz. (Forrás: Google)
4. Túl vastag réteg - nem véd jobban!
Sokan azt gondolják, hogy minél vastagabb a lazúrréteg, annál jobban véd. Ez azonban tévedés! A túl vastagon felvitt lazúr hajlamos megfolyni, egyenetlenül szárad, és akár meg is repedezhet. Inkább több vékony réteget vigyél fel, megfelelő száradási időt hagyva a rétegek között.
5. Elhanyagolt karbantartás
A lazúrozás nem egyszeri feladat – a fa felületek időszakos karbantartást igényelnek. Rendszeresen ellenőrizd az állapotukat, és ha szükséges, végezz kisebb javításokat vagy frissítsd a lazúrt egy újabb réteggel. Így hosszú éveken át megőrizheted a fa szépségét és védelmét.
Rendszeres karbantartással megőrizhetjük a fa felületek, bútorok szépségét. (Forrás: Google)
Ha ezekre a hibákra odafigyelsz, a lazúrozás eredménye tartósabb és esztétikusabb lesz! Nézz körül kínálatunkban, és válassz minőségi lazúrokat a tökéletes védelem érdekében!