Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Elfogadom

Bútorpánt Kisokos - A Leggyakoribb Típusok

Bútorpánt Kisokos - A Leggyakoribb Típusok
A megfelelő bútorpánt kiválasztása nemcsak a szerelés egyszerűségét, hanem a bútor tartósságát és használhatóságát is meghatározza. Akár új bútort készítesz, akár meglévőt javítasz, nem mindegy, hogy milyen típus mellett döntesz. Segítünk eligazodni a leggyakoribb fajták között, hogy biztos kézzel választhass!

Az ábra szemlélteti a különbségeket a bútorpántok mechanizmusai és eltérő funkciói között. (forrás: Google - Fabuli.hu fordítása)

 

Mik A Leggyakrabban Használt Bútorpántok?

Ráütődő pánt

Ez a leggyakoribb pánttípus, amit otthoni bútoroknál is sokszor használnak. A ráütődő pántot gyakran nevezik rátakaró pántnak is: ez a kifejezés jól leírja, hogy az ajtó teljesen rátakar a bútor oldallapjára. Ez azt jelenti, hogy amikor az ajtót becsukod, az teljesen „ráfekszik” a szekrény elülső oldalára. Ilyenkor az ajtó zárt állapotban kívülről teljesen fedi a szekrénytestet (korpuszt). 

 

Félig ráütődő pánt

A félig ráütődő (más néven félig rátakaró) pántot akkor használják, amikor egy szekrénytest közös oldalára két ajtó kerül, például egy felső szekrény középső eleménél. Ilyenkor mindkét ajtó zárt állapotban csak részben takarja le ugyanazt az oldallapot, így osztoznak rajta: ezért nevezik „félig ráütődőnek”. Ez a pánttípus jó megoldás szimmetrikus ajtópárokhoz.

 

Közézáródó pánt

A közézáródó pántot akkor használunk, amikor azt szeretnénk, hogy az ajtó belesimuljon a szekrénytest síkjába. Ekkor a bútor összes éle látható marad, az ajtó az élek közé záródik. Bezárva az ajtók belesimulnak a szekrénytest síkjába. 

 

Sarokpánt

Ezt a különleges bútorpántot sarokszekrényeknél használják, ahol az ajtók L-alakban (90°-ban) csatlakoznak. Ezek speciális nyitási szöget és mozgást biztosítanak, hogy a sarkok is jól nyithatók és hozzáférhetők legyenek.

 

A halk záródások szakértője: glissando

Manapság már megszoktuk, hogy a legtöbb szekrényajtó és fiók is halkan záródik be. De vajon mitől működik ez így? Ez bizony nem más, mint a glissando, más néven csillapított vagy fékezős csukódású bútorpánt. A lágy záródásért felelős plusz szerelvény egy bútorpánton (vagy fiókcsúszón). 

A glissando tehát nem önálló pánttípus, hanem egy csillapított záródást biztosító változat, amely leggyakrabban a ráütődő és félig ráütődő pántoknál érhető el.

Glissando-s bútorpánt a Titus-tól. (forrás: fabuli.hu)

 

 

Tartalomhoz tartozó címkék: kiegészítők konyha javítás DIY